Z dna tabuľky až k rozprávkovému koncu: Nitra získala druhý majstrovský titul!

Hokejisti Nitry sa tešia zo zisku majstrovského titulu.
Zdroj: TASR

Hokejisti HK Nitra sa stali majstrami Tipos extraligy v sezóne 2023/24.

Domáci šport

V štvrtom finálovom stretnutí play-off zdolali Spišskú Nová Ves 2:1 po predĺžení a v sérii triumfovali 4:0 na zápasy. Pre „corgoňov“ je to druhý slovenský titul v histórii.

Tipos extraliga - finále:

HK NITRA - HK SPIŠSKÁ NOVÁ VES 2:1 PP (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 56. Buček (Gill, Stacha), 62. Bubela - 59. Burgess (Merežko, Nellis)

Rozhodovali: Crman, Žák - Kacej, Stanzel, vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Majdan (Spišská) 5+DKZ za seknutie, presilovky a oslabenia: 0:0, 3600 divákov (vypredané)

/stav série 4:0, HK Nitra získala titul/

Zostavy:

Nitra: Kašík - Cotton, Mezei, Bača, Kousa, Stacha, Gajdoš, Valent - Bajtek, Gill, Buček - Newell, Bubela, Jackson - Lacka, Čederle, Okoličány - Bačo, Hrnka, Vitaloš - Kodjah

Spišská Nová Ves: Surák – Romaňák, Merežko, Ališauskas, Björkung, Groch, Valach – Burgess, Nellis, Rapáč – Majdan, Myklucha, Bakoš – Drábek, Bortňák, Hamráček – Džugan, Kerbashian, Vandas

Nitrania si v úvodnom dejstve dokázali vypracovať hernú prevahu a svojho súpera prestrieľali jednoznačne v pomere 20:4. Spišiaci sa však poučili z tretieho duelu a nesnažili sa s Nitrou naháňať hore-dolu. Sústredili sa na kvalitnú defenzívu v obrannom pásme, čo sa im aj darilo a z dvadsiatky nitrianskych pokusov malo gólové parametre minimum. Dôležitý moment sa udial v 15. minúte, keď si hosťujúci Majdan neudržal nervy a najskôr sekol Bubelu a následne zasiahol tvrdým krosčekom aj Stachu. Hlavní arbitri si zákrok prezreli na videu a po konzultácii udelili Majdanovi trest do konca stretnutia. Následne vyhodil puk na obrannú sieť Burgess a domáci mali k dispozícii výhodnú presilovú hru 4 proti 3, no gól v nej nestrelili.

V prostrednej časti hry už bolo cítiť dôležitosť strelenia úvodného gólu. Spišiaci sa prvýkrát vo finálovej sérii zamerali na kvalitné bránenie stredného pásma, čo sťažovalo Nitre prechod do útočného pásma. Najbližšie k otváraciemu gólu bol v 26. minúte v početnej výhode hosťujúci Burgess, no jeho strela sa obtrela o žrď Kašíkovej bránky.

Kapitán hostí Rapáč mohol v úvode tretej časti počas oslabenia otvoriť skóre, dostal sa do samostatného úniku, no neprekonal ležiaceho Kašíka. Spišiaci pridali na aktivite a vytvorili si ďalšie šance, najbližšie bol Björkung, ale diváci naďalej čakali na gól. V 56. minúte sa tešili domáci, keď Gill našiel Bučeka, ktorý nezaváhal. Hostia si ešte vzali trénerskú výzvu pre možný ofsajd, neuspeli a dostali dvojminútový trest. Spišiaci v závere odvolali brankára a 62 sekúnd pred koncom tretej časti vyrovnali. Merežkovu strelu od modrej tečoval Burgess a Kašík nedokázal zareagovať. Krátko na to mohli hostia hostia streliť aj druhý gól, Bortňák však nevyužil svoju šancu. Predĺženie trvalo len 119 sekúnd, Bubela dostal puk za Suráka a pod Zoborom začali majstrovské oslavy.

Hlasy po zápase (zdroj JOJ Šport, TASR):

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Bola to zvláštna sezóna. Podceňovali nás právom, základná časť bola rozkolísaná, ale potom sme sa naučili hrať play off. Zomkli sme sa ako kolektív a to rozhodlo.“

Vlastimil Wojnar: „Urobili sme nejaké zmeny, ale Nitra to zvládla perfektne. Treba jej pogratulovať, titul si zaslúži.“

Miloš Bubela, autor rozhodujúceho gólu: „Nevnímam seba ako hrdinu, bol to výkon celého tímu. Všetky zápasy, série sme boli všetci spolu, preto sme to dotiahli sem. Zápasy boli tesné, dnes sme sa veľmi natrápili, ale dali sme to. Oslavy budú asi trvať donekonečna, je to neskutočné.“

Libor Kašík, brankár Nitry: „Sú to neopísateľné emócie, pretože pred rokom a pol, keď som prišiel, tak sme boli úplne na dne a teraz sme úplne na najvyššom strope. S touto skvelou atmosférou je to skvelé, užívam si to a sme kúsok od toho, aby štadión spadol.“